stanek stanek
502
BLOG

FOTON - cząstką o złożonej strukturze własności

stanek stanek Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 26

Skąd się bierze tak na pozór wydawać by się mogło niedorzeczny pogląd skoro foton jest cząstką elementarną z grupy bozonów przenoszącą oddziaływania wzajemne cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym.

Cząstki elementarne z założenia są cząstkami fundamentalnymi, które traktujemy, jako obiekty niemające struktury wewnętrznej.

Jeśli zatem foton jest cząstka elementarną to nie powinien mieć struktury złożonej, czy aby na pewno?

Gluony nośniki oddziaływań silnych obdarzone są ładunkiem kolorowym dwóch rodzajów. Każdy gluon zawiera czy też niesie ładunek kolorowy i anykolorowy, czyli możemy powiedzieć, że zbudowany jest z dwóch składników z koloru i antykoloru.

Jeśli tak to pomimo tego, że z założenia nie podlega on podziałowi na samodzielny kolor i antykolor w tym znaczeniu jest cząstką, która ma złożoną strukturę własności.

Czy foton ma podobną do gluonu złożoną strukturę własności a może po prostu należy do rodziny gluonów.

Aby dowieść słuszności założenia, że foton ma złożoną strukturę własności przeanalizujmy wzajemne oddziaływania elektrostatyczne cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym.

Wymiana cząstek przenoszących oddziaływania pomiędzy dwoma ładunkami elektrycznymi jednoimiennymi wywołuje efekt ich wzajemnego odpychania, co wynika z doświadczenia.

Jeśli wymiana tych samych cząstek pomiędzy dwoma ładunkami dodatnimi daje taki sam efekt odpychania jak ich wymiana pomiędzy dwoma ładunkami ujemnymi to efekt odpychania nie powinien zaleć od rodzaju ładunków, które z sobą oddziałują.

Prowadzi to do wniosku, że ten sam efekt odpychania powinien towarzyszyć wymianie tychże cząstek pomiędzy ładunkami różnoimiennymi, ponieważ jak powyżej stwierdziliśmy nie powinien on zależeć od rodzaju oddziałujących z sobą ładunków a z doświadczenia wiemy, że tak nie jest, bowiem ładunki różnoimienne przyciągają się.

Na tej podstawie możemy przyjąć, że w oddziaływaniach ładunków elektrycznych biorą udział dwie różne własności tej samej cząstki, które nazwijmy własnością „n” i „s”.

Własność „n” bierze udział w przenoszeniu wzajemnych oddziaływań pomiędzy ładunkami „ujemnymi” zaś oddziaływania pomiędzy ładunkami „dodatnimi” odbywają się z udziałem własności „s”. Razem obie te własności „n” i „s” przenoszą oddziaływania pomiędzy ładunkami „dodatnimi” i „ujemnymi”.

Dwa różne rodzaje własności cząstek przenoszących oddziaływania pomiędzy ładunkami elektrycznymi podczas ich wzajemnej wymiany pomiędzy nimi wywołują efekt odpychania ładunków jednoimiennych oraz efekt przyciągania ładunków różnoimiennych podobnie jak ma to miejsce w przypadku gluonów, które przyciągają ładunki różnych kolorów natomiast odpychają ładunki tych samych kolorów.

Jeśli tak wówczas znany nam foton przenoszący oddziaływania elektromagnetyczne jest cząstką o złożonej strukturze własności - obdarzoną dwoma różnym rodzajami własności, które podobnie jak w przypadku gluonów nie podlegają podziałowi na samodzielną własność „n” i „s”.

Poprzez analogię gluonów z fotonami, gluony pomimo tego, że ich bezpośrednio nie obserwujemy nabierają bardziej realnego niż wirtualnego znaczenia.

stanek
O mnie stanek

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie